Otázky a odpovědi

Mohu své miminko před rotaviry ochránit jinak než očkováním?

Rotaviry se přenášejí fekálně-orální cestou, tedy zanesením do úst. Dostatečnou ochranou není ani čistota domácnosti a mytí rukou. Proto je očkování nejúčinnější možností prevence před rotavirovou gastroenteritidou.

Je nutné proti rotavirům očkovat miminko, které není ve styku s ostatními dětmi?

Miminko se může rotaviry nakazit od starších sourozenců a ostatních členů domácnosti. Ohrožené jsou také děti, které cestují, jsou nedonošené nebo před sebou mají plánovaný pobyt v nemocnici. Proto je vhodné nechat miminko očkovat, i když není ve styku s dětmi.

Vypořádá se miminko s očkováním v tak brzkém věku?

Ano, dětský imunitní systém se dokáže s očkováním vypořádat. Nejdůležitější je, aby bylo miminko chráněno co nejdříve – v době, kdy jsou pro něj rotavirové infekce nejnebezpečnější.

Co když propásneme čas na první vakcínu?

První dávku přípravku RotaTeq® je nutné aplikovat mezi 6. až 12. týdnem věku miminka.

Mohu nechat miminko očkovat, i když už rotavirovou gastroenteritidu prodělalo?

Proděláním rotavirové infekce se vytváří pouze částečná imunita, proto je očkování vhodné, i když miminko onemocnění způsobené rotaviry prodělalo. První dávka vakcíny musí být ale podána od věku 6 týdnů a ne později než ve věku 12 týdnů.

Pokud však děťátko naočkujeme vakcínou proti rotavirům ještě před jeho první epizodou rotavirové gastroenteritidy, můžeme zabránit závažnému průběhu a následkům tohoto onemocnění. Cílem vakcinace je tedy předejít závažným rotavirovým gastroenteritidám u miminek a snížení počtu ošetření a ambulantních vyšetření.

Může se očkování proti rotavirům kombinovat s jinými vakcínami, např. hexavakcínou ?

Přípravek RotaTeq® lze podávat současně s následujícími dětskými očkovacími látkami:

  • očkovací látka proti difterii−tetanu−acelulární pertusi

  • očkovací látka proti Haemophilus influenzae typu b

  • inaktivovaná očkovací látka proti poliomyelitidě

  • očkovací látka proti hepatitidě B

  • konjugovaná pneumokoková očkovací látka

  • konjugovaná očkovací látka proti meningokoku skupiny C

Očkování proti rotavirům lze kombinovat s hexavakcínou. Podávání přípravku RotaTeq® ve stejném období, kdy se podává hexavakcína, neovlivňuje imunitní odpovědi ani bezpečnostní profily očkovacích látek.

Můžu nechat očkovat i nedonošené miminko?

Vakcína RotaTeq® může být podávána předčasně narozeným dětem, které se narodily nejméně po 25. týdnu těhotenství. První dávka přípravku RotaTeq® jim může být podána ve věku nejméně 6 týdnů od narození (tedy skutečného, nikoli korigovaného věku).

Mohu nechat miminko očkovat, i když právě prochází rotavirovou infekcí?

U kojenců s vysokou teplotou, akutním průjmem nebo zvracením je třeba podání přípravku RotaTeq® odložit a konzultovat s lékařem.

Zdroje:
1- Souhrn údajů o přípravku RotaTeq®