Rotavirová infekce neboli gastroenteritida je doprovázena velmi nepříjemnými příznaky, jako je akutní průjem, horečka, zvracení a bolest břicha. Při těžkém průběhu způsobuje infekce průjem a zvracení až 20krát za den.
Během častého průjmu dochází k velkým ztrátám tekutin, které mohou u malého dítěte způsobit rychlé odvodnění organismu neboli dehydrataci.
Rotaviry patří mezi nejčastější příčiny průjmových onemocnění u dětí. Jsou vysoce infekční, snadno se šíří a jsou odolné vůči běžným dezinfekčním prostředkům.
V České republice jsou kvůli rotavirům ročně hospitalizovány asi 4 000 dětí do pěti let.1
Vodnatý průjem u dětí může vést v některých případech k dehydrataci a následné hospitalizaci.
Do 5 let věku onemocní rotaviry téměř každé dítě1, často i opakovaně. V České republice kvůli rotavirové gastroenteritidě v této věkové skupině ročně:
je hospitalizováno okolo
4 000 dětí1
vyhledá lékařskou pomoc
až 42 000 dětí1
Virová infekce se přenáší fekálně-orální cestou. K nákaze dochází zanesením viru do úst, a to hlavně mezi dětmi, které se vzájemně dotýkají znečištěnýma rukama nebo si společně hrají s hračkami.
Rotaviry způsobují vysoce nakažlivé infekční onemocnění nazývané gastroenteritida. Nemocné dítě vylučuje rotaviry stolicí v obrovském množství, ovšem k nákaze stačí jen malé množství částic. Vir je poměrně odolný a i přes běžné dezinfekční prostředky může vydržet na hračkách či rukou až několik dní.