Rotaviry se přenášejí fekálně-orální cestou, tedy zanesením do úst. Částečně chráníme dítě dobrým hygienickým standardem. Nicméně očkování patří mezi nejúčinnější metody prevence infekčních onemocnění.
Právě v nízkém věku je imunitní systém nejvnímavější, vytváří se imunita proti onemocněním. Nejdůležitější je, aby bylo miminko chráněno co nejdříve - v době, kdy jsou pro něj rotavirové infekce nejnebezpečnější. Podobně jako všechny vakcíny, může mít i tato vakcína nežádoucí účinky, které se ale nemusí vyskytnout u každého.
První dávku přípravku RotaTeq® je nutné aplikovat mezi 6. až 12. týdnem věku miminka.
Vakcínu RotaTeq® lze podávat současně s následujícími dětskými očkovacími látkami. Poraďte se o těchto možnostech s ošetřujícím lékařem Vašeho dítěte.
očkovací látka proti difterii−tetanu−acelulární pertusi
očkovací látka proti Haemophilus influenzae typu b
inaktivovaná očkovací látka proti poliomyelitidě
očkovací látka proti hepatitidě B
konjugovaná pneumokoková očkovací látka
konjugovaná očkovací látka proti meningokoku skupiny C
Očkování proti rotavirům lze kombinovat s hexavakcínou (Infanrix hexa). Podávání přípravku RotaTeq® ve stejném období, kdy se podává hexavakcína, neovlivňuje imunitní odpovědi ani bezpečnostní profily očkovacích látek.
Vakcína RotaTeq® může být podávána předčasně narozeným dětem, které se narodily nejméně po 25. týdnu těhotenství. První dávka přípravku RotaTeq® jim může být podána ve věku nejméně 6 týdnů od narození (tedy skutečného, nikoli korigovaného věku).